úterý 12. února 2019

Na návštěvě... u mistra řezbáře


V jednom z předchozích článků jsem slibovala, že vám povím o naší vánoční návštěvě, kterou jsme stihli během třídenního pobytu v České Kanadě. V poslední době vlivem dedlajnů v práci nabírám na blogu trochu zpoždění, a tak jsem příspěvek zkompletovala až teď, snad mi to odpustíte, když to vyvážím bohatou obrazovou dokumentací :-) Byli jsme se totiž podívat v řezbářském ateliéru. Jde o ateliér umělce Zdeňka Hajducha, se kterým nás seznámil táta mého manžela. Ze dřeva tady tvoří sochy, loutky, nástěnné umění i nábytek. Jestli máte rádi originální výtvory lidské ruky a domy s duší, pojďte nahlédnout!


Tady na vás totiž inspirace bude dýchat z každého koutu. Vlastně jsem původně nechtěla tak moc fotit... ale musela jsem! Rozsáhlá historická budova ve tvaru L se nachází v obci Hůrky nedaleko Nové Bystřice. V jednom křídle je mistrova dílna a výstavní prostor, v druhém pak ateliér a byt. V dílně jsme se byli podívat jako první. Spousta ještě neopracovaného dřeva, několik polotovarů a nástroje (ruční i elektřinou poháněné), které jsem si mnohdy ani neuměla představit, k čemu slouží. Všudy prostupující vůně materiálu. Veliká okna. A až nezvykle uklizeno...Druhá zastávka - malý výstavní prostor. Prodejní. Díla na zemi, na stěnách i na stojanech. Inspirovaná přírodou. Barevná i surová. A spousta z nich pohyblivá. Níže alespoň malá ukázka. Víc jsem vycvaknout nestihla, raději jsem se kochala. A taky jedním okem sledovala dceru, aby něco nesejmula :-D No a pak už jsme honem mířili dál.


Do ateliéru. Tady jsme strávili nejvíc času. Dozvěděli jsme se, jak se umělec z rodné Prahy dostal až na český venkov. Co všechno tvoří a které zakázky odmítá. Já jsem se nechala naprosto unést krásou toho ohromného prostoru otevřeného do krovu. Zábradlím, na kterém visely modely zvířat, figur i modrobílé peřiny. Zákoutími se štětci, barvami, nástroji i historickými předměty, které působily, jako by tady vlastně patřily odjakživa. Tvůrčí energie. Panečku, tady se to musí pracovat! Víc už nemá smysl psát. Mrkejte!

Další ukázky prací, bližší informace k tvorbě i důležité kontakty najdete NA TOMTO WEBU.Když byste náhodou projížděli okolo, nemůžete minout vrata s cedulí Otevřený ateliér. Pokud nespěcháte, tuhle nabídku rozhodně neodmítněte. Zdeněk Hajduch se vám rád bude věnovat, pokud jej tedy zastihnete doma. Ukáže vám svoje království a to by bylo, abyste si odtamtud něco neodnesli. Pokud ne zrovna jednu z jeho prací, pak minimálně chuť taky něco rukama a srdcem vytvořit. To vám teda garantuju!
4 komentáře:

 1. To je nadherne misto!!!! Ty uzasne prostory, okna, azkouti a samozrejme i prace. Zlate ceske rucicky! M.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak toto místo opravdu za návštěvu stojí!Škoda, že to mám z ruky.
  Hezký den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak třeba hezký tip na letní prázdniny. Česká Kanada za to stojí ;-)

   Vymazat